Изложба базар на гълъби и декоративни птици се проведе в Свиленград. Изложението се организира за поредна година от дружеството на гълъбовъдите в града. Различни породи пернати бяха показани в събота, във физкултурния салон на Професионалната гимназия по селско стопанство и икономика „Христо Ботев“. Други от тях бяха предложени за продажба в двора на училището. Сред гълъбите, фазаните, различните видове декоративни птици, зайци и кученца, можеше да се видят и гигантски кокошки. Английската порода беше доста атрактивна, а няколко килограмовите, едва четиримесечни „петлета“ можеха да се купят за около стотачка.
Повече за десетките породи гълъби, изложени във физкултурния салон на училището, разказа 80-годишният свиленградчанин – Иван Коларов, който вече над 30 години е международен съдия на състезания, а отглежда гълъби от близо 70 години. Познава стандартите и типичните качества, които трябва да притежават различните породи по отношение на глава, очи, оперение. Така може да се постави и правилна оценка, категоричен е той. Според Коларов, една от целите на подобни изложби е да се види нивото на селекция, което са достигнали гълъбовъдите.
Екземплярите са подбрани, но тази година, очудващо, все още не са сменили перушината си и не всички могат да покажат пълния си блясък, коментира Коларов. Според него тукашните гълъбари са доста добри, а част от тях са познати в цялата страна.
Сред най-атрактивните пернати остават пощенските гълъби, разказват още вещите в занаята. Те са определяни и като най-интелигентните от всички. Любители им казват, че има два вида гълъби – пощенски и останалите. Въпрос на правилно хранене и тренировки е разстоянието, което птиците могат да преодолеят в състезанията. Пробегът е на къси, средни и дълги разстояния и може да достигне до 1000 км дневно. Заради тяхната интелигентност, пощенските гълъби са страстта и на 80-годишния Иван Коларов, който истински се гордее със селекцията си. От пощенските му гълъби, е имал класирани на 10 и 24-то място в света на олимпиада.
На изложбата базар, вече с дългогодишна традиция, присъстваха гълъбовъди от цяла Южна България.