Комисията за защита от дискриминация е изпратила становище, относно новия Правилник за реда и условията за отпускане на финансова помощ за новородено или осиновено дете на територията на община Свиленград. Правилникът беше приет наскоро от общинския съвет. С него помощта за новородено се увеличава и се въвежда образователен ценз за отпускането й. Поне средно образование трябва да имат кандидатстващите за нея. Въвеждат се и други промени.
Според 9-членния състав на Комисията, за да се постигне набелязания резултат от наредбата – стимулиране на раждаемостта, не трябва да се изключват част от правоимащите с въвеждането на образователен ценз. Още, според КЗД, изискването за средно образование на „двамата родители” изключва на практика самотните родители от кръга на правоимащите, като подчертават в становището си, че те „са особено уязвима група”.
Наредбата предвижда родителите да са навършили 18-годишна възраст към датата на раждане на детето. От комисията обаче посочват, че има законово приети изключения за сключване на брак на лица под 18 години. Това става с решение на председателя на Районния съд, ако лицата имат навършени 16 години. Изискването за образование още предполагало 12 години обучение и така не би могло да бъде достигнато от лица под 18-годишна възраст, при започване на училище от 6-годишна възраст”, пишат от КЗД.
От комисията предлагат Общинският съвет да разгледа становището им и „евентуално да се вземе решение по същото”. Това обаче не се случи на заседанието в сряда, тъй като становището е пристигнало няколко дни преди сесията на местния парламент и не е разгледано преди това от постоянните комисии, както посочва правилника за работа на ОбС. Очаква се да бъде разгледано следващия месец.